Tombala Oyunu Nedir?

Yeni yıla girilirken arkadaş çevresi ve aile ile birlikte oynanan ve yeni yıl gecelerinin neredeyse vazgeçilmez oyunu haline gelmiştir tombala oyunu nedir. Oyunun oynanış şekli ve kuralları oldukça basittir. Basit olmasına rağmen çok keyifli bir oyun olan tombala oyunu günümüzde de halen oynanmaktadır. Oyunun kolay ve rahat oynanması da oyuna olan ilgiyi arttırmaktadır.

Tombala oyunu nedir?
Tombala oyunu nedir?

Tombala Oyunu Nedir ve Nasıl Oynanır?

Tombalayı açıklayacak olursak, üzerinde rakamlar bulunan kartlar, bir torba ve üzerinde rakam bulunan taşlar ile oynanan şans oyunu olarak tanımlanabilir. Oldukça basit bir sisteme sahip olan tombala oyunu her yaştan oyuncuya hitap etme özelliğine sahip bulunmaktadır. Genç, çocuk ve yaşlı her kesime hitap edebildiği için evde veya dışarda bir mekânda keyifle oynanabilmektedir.

Üzerinde bir rakamından başlayarak doksana kadar rakamların yazılı bulunduğu taşlar torbaya doldurulur ve bu taşlar teker teker torbadan çekilir. Oyuncular ise ellerinde bulunan kartların üzerinde bulunan rakam ile torbadan çekilen rakam uyuşuyorsa o rakamın üzerini kapatarak oynanmaktadır tombala oyunu nedir. Oyuncuların ellerindeki kartlarda üç sıra olmak üzere karışık sayılar bulunmaktadır.

Kart üzerindeki herhangi bir sırada bulunan bütün sayılar tamamlandığında birinci çinko diyerek bir sıra tamamlandığı oyuncu tarafından diğer oyunculara ve torbadan taş çeken kişiye bildirilir. Bu şekilde birinci çinko tamamlanmış olmaktadır. Yine aynı şekilde ikinci sıradaki bütün sayılar tamamlandığında ikinci çinko diyerek diğer oyuncular bilgilendirilir. Tombala oyunu için birinci ve ikinci çinko tamamlanması her ne kadar önemli olsa da üçüncü sıranın tamamlanması çok önemlidir.

Oyunun amacında olduğu gibi bütün sayıların kapanması anlamını taşıyan tombala üçüncü sıradaki rakamların tamamının kapatılması ile kazanılmaktadır. Oyun kartının son sırasındaki sayılarında kapanması ile tombala kelimesi söylenerek oyunun galibi ilan edilmektedir. Bütün sayıları kapatabilen kişi oyunun galibi olarak ilan edilmektedir.

Tombala Oyunu ve Tarihi

Tombala oyunu nedir sorusuna dilimize İtalya’dan gelmiş bulunmaktadır. İtalya da tombala sözcüğünden gelerek ülkemizde tombala adını almış bulunmaktadır. Dünya genelinde oynanan şans oyunları arasında en çok oynananlar listesinde bulunan tombala farklı ülkelerde farklı telaffuzlar ile karşımıza çıkabilmektedir. Bunlar arasında en yaygın olarak kullanılan adı ise bingo olarak bilinmektedir.

Çoğunlukla batılı ülkelerde bingo olarak bilinen tombala oyunu bulunduğu ülkelerin hepsinde her yaş kesimine hitap ettiği için çok fazla oynanmaktadır. Ülkemizde tombala oyunu çoğunlukla ailelerin veya arkadaşların yeni yıl gecesinde bir araya gelerek oynadığı bir oyun olarak yerini almaktadır.

Bulunulan ortamdaki insanların birbirlerine olan sevgileri oyun sırasında insanlar arasında ayrı bir heyecan yaratabilmektedir. Tombala oyunu oynanırken şans çok önemli bir rol oynamaktadır. Şansı yanında olan oyuncu ilk önce birinci, sonra ikinci çinko ve arkasından tombalaya ulaşarak oyunu kazanabilmektedir.

Tombala Oyunu ve Tarihçesi

İnsanlardaki tombala oyunu nasıl oynanır merakının yanı sıra nasıl bulundu ve nereden geldiği soruları da oldukça merak uyandıran ayrıntılardır. Geçmiş kaynaklar da araştırma yapıldığında tombala oyununun geçmişte 16. yüzyıla kadar uzandığını görmek mümkündür. Tombala oyununun 1500’lü yıllarda ilk olarak İtalya’da oynandığı düşünülmektedir.

İtalya tüccarlarının arkadaşlar arasında keyifli zaman geçirebilmek adına başlattığı oyun zamanla parayla oynanır hale getirilerek daha fazla ilgi görmesi sağlanmıştır. İtalya’da çok ilgi görmesinden sonra 17. yüzyıl başlarından itibaren Avrupa ülkeleri olan Almanya ve Fransa ilk olarak oynamaya başlamış bulunmaktadırlar.

Almanya ve Fransa sonrasında ise tombala oyunu bütün Avrupa ülkelerine yayılmaya başlamıştır. Oyunun bugünkü şeklini alması ise matematik profesörü Carll Lefler’in bu oyunun çocuklara sayı öğretmekte kullanılabileceğini keşfetmesi üzerine oyun üzerinde bir kaç değişiklik yaparak sayıların takibini kolaylaştırarak şekillendirmiştir.

Bu şekillendirme sayesinde 20.yüzyılda tombala oyunu okullarda çocuklara sayı öğretebilmek için oynatılmaya başlanmıştır. Günümüzde halen bu şekilde matematik tombala oyunu olarak devam etmektedir.

Günümüzde birçok ülkede tombala oyunu paralı olarak oynanmaya devam ediyor olsa da parasız oynanma şeklide yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Ülkemizde yeni yıl geceleri ile bütünleşen tombala oyunu arkadaşlar bir araya geldiği zaman vakit geçirebilmek içinde sık sık oynanabilmektedir.

Tombala Oyunu Kaç Kişi İle Oynanabilir

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi olan tombala oyunu kaç kişi ile oynanabilir sorusudur. Oyun minimum iki kişi ile oynanabilmektedir. Oyuncu sayısı ne kadar fazla olursa oyun bir o kadar keyifli hale gelmektedir. En az iki kişi ile oynanabilmekle beraber bir araya gelen aile ortamı ve arkadaşların çok olması ile oyunun neşesi ve keyfi daha çok anlaşılabilmektedir.

Herhangi bir üst sınırı bulunmayan tombala oyunu kişi sayısı arttıkça rekabetin çoğalması sebebi ile çok daha zevkli hale gelebilmektedir. Tabii ki oyuncu sayısı arttıkça yapılacak olan çinko ve tombala şansı da bir o kadar düşmektedir. Oyuncu sayısı artması halinde kullanılan kart miktarı da artacağı için oyuncuların şansları biraz daha azalabilmektedir.

Tombala Oyunu Araç ve Gereçleri

Tombala oyunu araçları yani ekipmanları içini göstermeyen bir torba, sayıların üzerinde yazılı olduğu taşlar ve üzerinde sayıların karışık şekilde bulunduğu kartlardan oluşmaktadır. Torbadan çekilerek yüksek sesle söylenen sayıları kart üzerinde kapabilmek için objelere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu ekipmanların tamamını oyuncuların kendileri de hazırlayacağınız gibi oyun seti satan firmalardan da temin edilebilir. Tombala oyununu alınan set aracılığı ile oynamak istendiği zaman kartların ve sayıların kesimini gerçekleştirerek ve sayıları set içerisinden çıkan torbanın içerisine doldurulduğu zaman oyun oynanmak için hazır duruma gelmektedir.

Evde Tombala Oyunu Seti Hazırlama

Evde veya başka bir ortamda tombala oyunu oynamak için genellikle hazır setler tercih edilmektedir. Kimi zamanlarda ise evde oyuncular kendileri de hazırlayabilmektedir. Evde hazırlayabilmek için bez bir torba, üzerine yazı yazılabilecek kalın kâğıtlar oyuncuların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Kalın kâğıtlar kare şeklinde küçük küçük kesilerek üzerine sayılar yazılarak bez torbanın içine atılır. Sonrasında ise oyuncuların kullandıkları dikdörtgen üç sıra üzerinde sayıların yazdığı oyun kartları hazırlanarak tombala oyunu oynanmak için hazır hale getirilebilir.

Çok daha kolay bir yöntem olarak günümüz teknolojisinden yararlanarak hazırlanabilmektedir. İnternetten tombala kartlarının resimleri bulunarak renkli yazıcı aracılığı ile çıktı alınarak makas ya da maket bıçağı aracılı ile kesilerek tombala oyunu hazır hale getirilebilir. Ya da çok daha kolay bir yöntem olarak bulunan hazır setler alınarak oynanabilmektedir.

Tombala Oyunu Kuralları

Günümüzde en çok ilgi gören şans oyunlarından olan tombala oyunu kuralları çok basittir. Koyu renkli ya da bez torbadan taş çekilirken torbanın iyice karıştırılarak çekilmesi gerekmektedir. Arka arkaya çekilen taşlar sıralı geliyor ise torbanın iyi karıştırılmadığını göstermektedir.

Sıralı gelen taşlarda oyuncuların çinko ve tombala şansı biraz daha düşmektedir. Oyun içerisinde çinkoların tamamlanması büyük önem taşımaktadır. Aksi durumda birinci ve ikinci çinko tamamlanmadan tombala tamamlanamamaktadır.

Oyunculardan bir tanesi tombala oyunu sırasında çinko tamamladığı zaman üzeri kapatılan sayıların kontrol edilmesi yanlış olmasını önlemek adına kontrol edilmelidir. Kart üzerinde kapatılan sayıların kontrolü tombala kuralları dâhilinde yapılmalıdır. Çekilen taşlar ile karşılaştırılmalıdır. Tombala oyunu sırasında torbadan çekilen bir rakam ikinci defa çekilememektedir.