Tombala Kartları Nasıl Oynanır?

Tombala kartları nasıl oynanır değerlendirmek için tombala kartları oldukça fazla kartlardan oluşur ve her oyuncu birden fazla kart alarak tombala oynayabilir. Tombala oyunu ülkemizde çok yaygın bir oyun türüdür ve hemen hemen her evde tombala oyun seti bulunur. Tombala oyun setlerini her alanda kolayca bulmak mümkündür. Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmez geleneksel oyunu olan tombala toplamda 24 adet karttan oluşur ve aynı anda çok kişi ile oynanabilir. 

tombala kartları nasıl oynanır

Tombala Seti İçeriği Nedir? 

Tombala seti içerisinde kartlar ve sayı pullarından oluşan bir eğlenceli oyun türüdür. Bu tombala setinin içinde 24 adet tombala oyun kartı ve 1’den 90’a kadar oluşan sayı pullarından oluşur. Her tombala kartı 15 sayıdan oluşur ve sayı pulları bir torba içerisinden karıştırılarak çekilip oynanır. Bu tombala setleri her alanda satışa sunulur ve herkes tarafından mutlaka bu tombala oyunu tercih edilir. 24 adet tombala kartı değişik renklerden ve karışık sayılardan oluşur. 

Tombala Kaç Kişi Oynanır? 

Tombala çok zevkli bir oyun olmakla beraber maksimum tombala oyun seti 24 adet karttan oluşur. Tek seferde 24 kişi aynı anda tombala oynayabilir. Ancak diyelim ki 4 kişi tombala oynuyor herkes istediği kadar tombala kartı alabilir ve oynayabilir. 

Tombala Kartı Birinci Çinko 

Her tombala kartı üç sütun ve 15 sayıdan oluşur bu kartlarda toplamda 1’den 90’a kadar olan karışık sayılar bulunur. Oyuncular her çekilen sayı ile kartlarında bulunan sayıları takip ederler ve çekilen sayı kartlarında varsa o sayının üzerine sayı pulunu koyarlar. Birinci çinko yapmak için; 

  • Tek sütunda bulunan tüm numaraların tamamlanması gerekmektedir. 
  • Tek sütun 5 sayıdan oluşur ve sayı pullarının hepsinin tek sütunda tamamlanmış olması gerekir. 

Böylece tek sütunda tüm sayılarını tamamlayan oyuncu birinci çinkoyu gerçekleştirmiş olur. 

Tombala Kartı İkinci Çinko 

Toplamda oyun içerisinde 24 adet tombala kartlarını oyuncular rastgele seçerler ve bir poşetin içinden çekilen sayılarla önce birinci çinkoyu tamamlamaya çalışırlar yani önce tek sütundaki 5 sayıyı yan yana tamamlamak gerekmektedir ve ardından yani birinci çinko tamamlandıktan sonra bu defa ikinci çinkoyu tamamlamak için oyuncular uğraşırlar.  

İkinci çinkonun tamamlanması için 2 sütunda bulunan toplam 10 sayının eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. 2 sütunda bulunan toplam 10 sayıyı tamamlayan kart sahibi ikinci çinkoyu tamamlamış olur. İkinci çinko için oyuncular uğraşırken daha çok heyecan artar çünkü poşetin içinde bulunan sayılar azalmaya başlamaktadır ve böylece çıkacak sayı merakla beklenir. 

Tombala Kartı Bingo 

Bir tombala kartları nasıl oynanır sorusuna cevap verecek olursak toplamda 15 sayı vardır ve oyuncuların asıl hedefi birinci çinko ve ikinci çinkodan sonra bingo yani diğer bir adıyla tombala yapmaktır. Bingo yapmak için 3 sütunda yatay bir şekilde bulunan 15 sayının tek kartta tamamlanmış olması gerekir.  

Tek kartta 15 sayıyı tamamlayan oyuncu bingo yani tombala yapmış olur ve oyunu kazanır. Tombala oyunun en zevkli ve heyecanlı kısmı bingo yapmaktır. Oyuncular kartlarında tek sayı kalınca iyice heyecanlanırlar ve tombala yapmak için kartlarında bulunan sayının çekilmesini beklerler.  

Kimi oyuncular tombala kartlarının renklerinin uğuruna inanırlar ve her oyuncunun şanslı bir rengi vardır ve o renkteki kartı alırlar ve o tombala kartı ile tombala yaptıkları zaman sevinçleri daha çok artar. Tombala çok zevkli bir oyun olmakla beraber tüm aile bireylerini ve sıkı dostları, arkadaşları aynı anda aynı masa etrafında aynı oyunun içinde tek seferde yan yana getirir.